AMD: jak wygląda żółta plamka leczenie?

Jeżeli czujesz, że Twój wzrok stopniowo się pogarsza mogą to być objawy zwyrodnienia plamki żółtej oka. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak wygląda żółta plamka leczenie.

Żółta plamka – co warto o niej wiedzieć?

W obrębie żółtej plamki znajduje się największa ilość fotoreceptorów, które reagują na światło oraz odpowiadają za ostrość widzenia kolorów podczas dnia. Wraz z wiekiem zaburzony zostaje proces przemiany materii w komórkach, co jest niezaprzeczalnym powodem pogarszania się ostrości wzroku. AMD, czyli inaczej zwyrodnienie plamki żółtej oka może wystąpić w postaci mokrej lub suchej. Częściej spotykana jest choroba w postaci suchej i jest ona mniej inwazyjna od postaci mokrej przede wszystkim ze względu na to, że choroba rozwija się wtedy wolniej. Czynnikami, które zwiększają ryzyko zachorowania są: otyłość, częsty kontakt z promieniami słonecznymi, palenie papierosów oraz nadciśnienie. Kiedy już zostanie zdiagnozowana żółta plamka leczenie jest wysoce wskazane. Przy chorobie wykrytej w początkowym stadium istnieje możliwość jej zahamowania, ale nie zawsze można przywrócić do stanu początkowego zepsuty przez nią wzrok. Jeśli chodzi o żółta plamka leczenie to obecnie istnieje wiele metod, które przyczyniają się do zapobiegania pogłębiania choroby. Do jednej z tych metod należy specjalna dieta, która polega na wykluczeniu lub ograniczeniu tłuszczów zwierzęcych. Kolejnymi zalecanymi poczynaniami w wypadku wystąpienia choroby jest ochrona oczu przed mocnym światłem oraz odstawienie wyrobów tytoniowych. U osób, u których wystąpiły już znaczne zmiany i pogorszenie wzroku zalecane jest stosowanie specjalnych kapsułek lub tabletek, które dodatkowo mają wspomóc ochronę oka.

Zadbaj o swój wzrok

Wzrok to jeden z najważniejszych i najpotrzebniejszych zmysłów, dzięki któremu możemy dostrzegać piękno świata, który nas otacza. Dzięki niemu możemy również patrzeć na twarze bliskich nam osób lub wspólnie oglądać stare zdjęcia, wspominając dawce czasy. Warto docenić ten dar i odpowiednio dbać o swoje oczy. Zdrowy tryb życia, odpowiednio dostosowana dieta i kontrole zdrowia u specjalistów to zdecydowanie obowiązek każdego, dla kogo wzrok stanowi podstawę życia.