Twoje dziecko wkrótce zacznie szkołę? Chodź z nim na plac zabaw

Jeśli twoje dziecko we wrześniu pierwszy raz pójdzie do przedszkola, a to jego ostatnie beztroskie wakacje, jak najwięcej zabieraj je na plac zabaw. To idealne miejsce wspomagające rozwój w wielu dziedzinach. Dowiedz się, dlaczego jest to aż tak istotne.

Lepsza sprawność i kontrola nad ciałem

Zabawy na świeżym powietrzu znacznie poprawiają zręczność, a także wpływają na koordynacje ruchowa i motorykę. Dzieci muszą stale pokonywać swoje słabości. Uczą się wspinać po drabinkach, ściankach wspinaczkowych, przeplotniach czy piramidach liniowych. Choć takie czynności mogą na początku sprawiać nie lada problem, to z czasem maluchy opanowują je coraz mocniej. Wynika to z faktu, że maja coraz lepsza kontrole nad własnym ciałem i tego typu czynności nie są dla nich aż takim wyzwaniem. Muszą nauczyć się, że żeby się utrzymać konieczne jest mocniejsze uchwycenie się linek czy innych pomocy. To tylko pierwszy z brzegu przykład, bo wszystko zależy od tego, jakie urządzenie na placu zbaw będzie najchętniej wybrane przez malucha. Jak to się ma do przyszłych zajęć w szkole. Przede wszystkim pomaga w wykonywaniu najdrobniejszych czynności. Jeśli dziecko jest sprawne manualnie, nie będzie miało problemów z odpowiednim utrzymaniem ołówka, kredki czy długopisu. W ten sposób szybciej nauczy się kaligrafii, a zajęcia w szkole nie będą dla niego utrapieniem, a wręcz przeciwnie. Znacznie szybciej i lepiej będzie sobie radziło na co dzień niż rówieśnicy, dla których plac zabaw jest rzadkością.

Rozwój inteligencji

Plac zabaw sprzyja także rozwojowi myślenia. To za sprawą tlenu, którego na dworze jest pod dostatkiem. Mózg potrzebuje codziennej porcji tego pierwiastka, by móc się prawidłowo rozwijać. W przeciwnym razie rozwój intelektualny będzie postępował wolniej. Zabawy na świeżym powietrzu to również dostarczanie bodźców dla rozwoju. Dzięki temu, że produkowane obecnie place zabaw są kolorowe i wspomagają myślenie, maluchy znacznie szybciej robią postępy intelektualne. Co więcej, producenci placów zabaw dużą uwagę przykładają do tego, by oddawane przez nich obiekty były tematyczne, np. nawiązujące do zwierząt czy kosmosu. To umożliwia różnorodne zabawy na świeżym powietrzu, pobudza kreatywność, a w konsekwencji wpływa również na intelekt.

Lepsze kontakty społeczne

W końcu plac zabaw wpływa również na nawiązywanie relacji społecznych. Dziecko musi współpracować z rówieśnikami, by wspólnie spędzać czas na świeżym powietrzu. W ten sposób kształtuje swoje umiejętności społeczne, co przekłada się również na kontakty w szkole. Dzięki temu dziecko jest otwarte, towarzyskie, szybko zdobywa przyjaciół.