Inteligentny dom – dlaczego warto go mieć?

Inteligentny dom – dlaczego warto go mieć?

Komfort i bezpieczeństwo to bardzo ważne sprawy, dlatego należy zastanowić się nad założeniem systemu zarządzania domem. Inteligentny dom to możliwość zarządzania światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją, systemem alarmowym, monitoringiem, to również automatyka bramowa. Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym tekście lub pod adresem: http://www.bramykolobrzeg.pl/pl/blog/120-inteligentny-dom-caly-dom-w-jednej-aplikacji.

Czy to się opłaca?

Przede wszystkim warto zastanowić się na tym, na jakich elementach w systemie zarządzania domem zależy nam najbardziej. Od tego będą zależeć koszty, jakie poniesiemy. Inteligentny dom ma bardzo wiele zalet. Po pierwsze dzięki temu można znacznie obniżyć koszty użytkowania budynku, a także znacząco zwiększyć bezpieczeństwo i komfort mieszkania. Obecnie można zdecydować się na zakup systemu, który daje możliwość rozbudowy, także można go zmieniać i dostosowywać do swoich wymagań oraz potrzeb innych domowników. System nie jest trudny w obsłudze, nie trzeba posiadać żadnej specjalistycznej wiedzy, aby móc go obsługiwać, co więcej jest dość prosty w montażu. Obecnie można kupić na rynku system bezprzewodowe, których montaż nie wymaga prowadzenia kabli czy kucia ścian.

System inteligentny

System inteligentny dom wykrywa ruch, także gasi światło, gdy wyjdziemy z danego pomieszczenia. Za jego pomocą można zarządzać kotłem, regulować temperaturę w pomieszczeniach. Będzie dobrym rozwiązaniem podczas wyjazdów, ponieważ system udaje, że w środku znajdują się domownicy, także zmienia położenie rolet w ciągu dnia oraz zapala światła w określonych porach, aby dać wrażenie, że ktoś przebywa w domu. W ten sposób ryzyko włamania i kradzieży jest dużo mniejsze.

Automatyka bramowa

Inteligentny dom, to również automatyka bramowa, także możemy otwierać i zamykać bramę bez wychodzenia z samochodu, co pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Powoli automatyka bramowa staje się standardem w większości domów jednorodzinnych, to bardzo wygodne rozwiązanie, bo brama otwiera się za pomocą jednego przycisku. Taką automatykę bramową można zamontować zarówno w bramach skrzydłowych, jak i przesuwanych.

Jak to działa?

System jest obsługiwany przez komputer, który zbiega sygnały z różnego rodzaju czujników rozmieszczonych w domu i ogrodzie. Do przesyłania sygnałów służą fale radiowe albo kable elektryczne w zależności od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy. Czujniki ruchu, dymu, czadu, gazu, zalania, wilgotności, natężenia światła rejestrują zmiany wewnątrz pomieszczeń i dostosowują parametry do potrzeb domowników.

W przypadku jakichkolwiek zmian, podsystemy uwzględniają ją i reagują odpowiednio. Na przykład, jeżeli na posesji system wykrył intruza, to sygnał zostaje przekazany na nasz telefon czy komputer oraz do biura ochrony. W ten sposób można zapobiec kradzieży czy pożarowi, w zależności od tego, co się dzieje.

Bez wątpienia warto posiadać system inteligentnego domu, to bardzo korzystne rozwiązanie, które sprawia, że nasz dom podczas naszej nieobecności jest bezpieczniejszy, a my zyskujemy większy komfort i co ważniejsze oszczędzamy. Chociaż koszty założenia takiego systemu są dość wysokie, to warto zainwestować, gdyż można zaoszczędzić później sporo pieniędzy na przykład na energii elektrycznej czy ogrzewaniu. Warto korzystać z nowoczesnych technologii, dzięki nim żyje się nam łatwiej i bardziej komfortowo. Oczywiście możliwości jest dużo więcej, poszczególne system wyposażone są w szereg udogodnień do wyboru, wszystko zależy od naszych potrzeb oraz budżetu, jaki posiadamy na ten cel.

Odpowiadając na pytanie, czy opłaca się zainstalować system zarządzania domem – tak, ponieważ żyje się wtedy dużo wygodniej.