Jak urządzić place zabaw dla dzieci?

Place zabaw to często spotykany sposób zagospodarowania przestrzeni w naszych miastach. Jego prawidłowe urządzenie nie jest jednak proste i lepiej w tej sprawie zdać się na wiedzę specjalistów w tej dziedzinie. Jak w takim razie powinny one wyglądać?

Przepis na sukces?

Nie ma gotowego przepisu na to, aby plac od razu przyciągnął liczne grono rozentuzjazmowanych dzieciaków. Jeszcze do niedawna dominowały na nich sztampowe zjeżdżalnie czy zestawy drabinek, robione jakby spod jednej sztancy i bez jakiegokolwiek cienia oryginalności. Poziom bezpieczeństwa takich urządzeń również dawał wiele do życzenia. Metalowe elementy ulegały szybkiej korozji, co stwarzało wiele poważnych zagrożeń dla korzystających z nich dzieci. Jednak obecnie place zabaw są urządzane w zupełnie innym stylu. We współpracy z psychologami dziecięcymi tworzy się pewnego rodzaju mini parki tematyczne. Pomagają one rozwinąć myślenie kreacyjne dzieci i zapewniają im możliwość przeżycia niesamowitej przygody. Znacznie wzrosło również bezpieczeństwo dzieci, a wszystkie elementy wyposażenia są wykonywane z materiałów zapewniających ich długą i bezawaryjną eksploatację.

Place zabaw są dostosowane do dziecka w każdym wieku

Place zabaw stanowią pewnego rodzaju oazy, odseparowane od czynników zewnętrznych i podzielone na sektory dostosowane do poszczególnych grup wiekowych. Dotyczy to również ich wyposażenia. Małe dzieci mogą bawić się na huśtawkach idealnie dopasowanych do ich wzrostu, z siedziskami zabezpieczającymi je przed przypadkowym wypadnięciem. Także zjeżdżalnie czy drabinki posiadają stosowne zabezpieczenia, najczęściej w postaci mocnych barierek odpowiedniej wysokości. Starsze dzieci, które również uwielbiają korzystać z tego typu rozrywki, mają z kolei do dyspozycji wyższe wieże z długimi zjeżdżalniami, a nawet cieszące się coraz większą popularnością ścianki wspinaczkowe. Oczywiście place zabaw, niezależnie od wieku ich użytkowników, zawsze muszą być wyposażone w ulubioną przez wszystkie maluchy piaskownicę, ale także trzeba zadbać o właściwą wysokość jej obramowania, tak aby nawet najmniejsze dzieciaki mogły z niej korzystać.