Laser mikropulsowy wyzwoli cię od okularów i soczewek?

Noszenie okularów i soczewek bywa uciążliwe. W takiej sytuacji można zdecydować się na laserową korekcją wad wzroku. To stosunkowo bezpieczny zabieg, który natychmiast polepsza ostrość wzroku.

Kto może zdecydować się na zabieg?

Sam zabieg jest skierowany do osób, które ukończyły 21 rok życia, a ich wada jest stabilna, tzn., że w ciągu ostatniego roku się nie zmieniała. Przeciwwskazaniem do wykonywania usługi są choroby autoimmunologiczne, zaburzenia wzroku, np. zaćma, jaskra. Zabieg nie jest również wskazany dla kobiet w ciąży ani w okresie laktacji. Wynika to z niestabilnego poziomu hormonów, które mogą powodować pogłębienie wad wzroku. Zabieg każdorazowo musi być poprzedzony szczegółowymi badaniami. Okulista sprawdza m.in. pole widzenia, OCT plamki, przedni i tylny odcinek oka. Ponadto, koniecznie trzeba ocenić grubość filmu łzowego, rogówki, szerokość źrenicy. W większości wypadków zabiegi są wykonywane i nie ma większych przeciwskazań. Należy jednak pamiętać, by na 4 tygodnie przed kwalifikacją zrezygnować ze stosowania soczewek twardych.

Jak wygląda zabieg?

Sam zabieg nie jest zanadto skomplikowany. Tak naprawdę zajmuje kilkanaście minut. Potrzebny jest do tego laser mikropulsowy. To nowoczesne narzędzie, które zapewnia precyzyjną pracę w obrębie rogówki oka. Poprawa widzenia jest zauważalna od razu po zabiegu, a rekonwalescencja nie trwa długo. Na drugi dzień można wykonywać swoje dotychczasowe obowiązki. To powoduje, że na tego rodzaju usługi decyduje się coraz więcej osób. W większości wypadków wada zostaje trwale usunięta i nie ma w ogóle potrzeby noszenia okularów czy soczewek kontaktowych. Niestety, ma to również minusy. Przede wszystkim tego typu prace nie są refundowane przez NFZ, bo zaliczają się do zabiegów kosmetycznych. Usługa nie jest najtańsza, bo kosztuje koło 2-3 tys. zł na jedno oko. To jeszcze zależy od zastosowanej techniki, a także od personelu. Pocieszające jest to, że laser mikropulsowy wystarczy użyć tylko raz. Później nie trzeba już ponosić dodatkowych kosztów związanych z korekcją wad wzroku. Poza tym, wiele placówek rozkłada płatność na raty. Tym samym usługi są dostępne dla większej ilości osób.

Czy to tylko fanaberia?

Zabiegi przy użyciu lasera stają się coraz popularniejsze i decyduje się na nie sporo osób, które doceniają wygodę i nie chcą ponosić stałych kosztów na wymianę szkieł korekcyjnych. To nie tylko fanaberia, ale coś zupełnie normalnego co podwyższa komfort życia. Jeśli płatności rozłoży się na raty, kwestie finansowe nie są już tak uciążliwe.