Laserowe usuwanie zaćmy – dowiedz się więcej

Zaćma jest popularną w dzisiejszym świecie chorobą oczu, na którą cierpi już dwadzieścia milionów ludzi na całym świecie oraz według szacunków osiemset tysięcy ludzi w Polsce. Polega na powstawaniu zmętniałych obszarów na części soczewki, które powodują trudności w przedostawaniu się światła na siatkówkę. Sprawdź, jak można walczyć z chorobą.

O samej zaćmie

Powstawanie zmętniałych obszarów na części soczewki powodujue, że w ten sposób chorujący na zaćmę traci ostrość wzroku, a proces ten nasila się wraz ze wzrostem zmętniałych obszarów na soczewce. Nieleczona zaćma powoduje ślepotę – według szacunków, które przeprowadzili światowi specjaliści może być to nawet przyczyna połowy przypadków utraty wzroku na świecie, a więc problem z zaćmą jest poważny. Na szczęście, w dobie zaawansowanych technologii, które wywracają do góry nogami dzisiejszą medycynę, pojawiają się też dobre i faktycznie działające sposoby na poradzenie sobie z zaćmą. Pierwszą i starszą metodą jest oczywiście wyjęcie starej soczewki oraz wprowadzenie na jej miejsce nowej. Dzisiaj, zaawansowane techniki pozwalają precyzyjnie usunąć tylko te zmętniałe fragmenty soczewki, zdrową zostawiając. Na miejsce ubytków wprowadza się nową, a to wszystko powoduje zmniejszenie podstawowego skutku ubocznego operacji zaćmy – występującej po niej nadwzroczności, czyli tzw. dalekowzroczność nawet na kilkanaście dioptrii.

Współczesna medycyna oferuje… laser

Ostatnio jednak w medycynie pojawia się też zupełnie nowa technika zakładająca laserowe usuwanie zaćmy
. Polega na użyciu laseru femtosekundowego (ang. FLACS, skrót od Femtosecond Laser-assisted Cataract Surgery), który według specjalistów powoduje lepsze nacięcie rogówki i mniej efektów ubocznych w śródbłonku. Obecnie, laserowe usuwanie zaćmy dostępne jest tylko w nielicznych i wybranych klinikach na świecie i nadal uznawane jest to za lekarską nowość. Zwolennicy tej metody są w stanie wymienić bardzo wiele jej zalet, chociaż prawdą jest fakt, że nie ma konkretnych badań długoterminowych, które pokazywałyby w sposób zupełnie jasny czy zastosowanie lasera jest dobrym czy złym rozwiązaniem. Z pewnością jest to gałąź okulistyki, którą czeka dalszy rozwój i specjalistyczne badania.