Na ratunek oczom – pozbądź się zaćmy

Na ratunek oczom – pozbądź się zaćmy

Osobom zdrowym trudno jest wyobrazić sobie życie bez sprawnego narządu wzroku. To, że bez problemu jesteśmy w stanie dostrzegać wszystko wokół nas sprawia, że często nie dopuszczamy do siebie myśli, że moglibyśmy ten komfort utracić. Jednak z biegiem lat nasz organizm starzeje się, a więc i nasze narządy przestają funkcjonować tak bezbłędnie jak w młodości i pojawiają się problemy. Dotyczy to zarówno siły naszych mięśni, jak odporności oraz zmysłów takich jak słuch, czy wzrok. Jedną z najczęściej spotykanych chorób tego ostatniego jest zaćma. To postępujące zmętnienie soczewki, które w efekcie doprowadzić może do ślepoty.

Jak pozbyć się zaćmy?

Jedyną naprawdę skuteczną metoda leczenia, jest operacyjne usunięcie zaćmy wraz z soczewką, które powinno przywrócić lub chociaż bardzo poprawić jakość wzroku. Dlaczego zatem decyzja o zabiegu nieraz kosztuje pacjentów tak wiele stresu, niepewności i wymaga czasem długich przemyśleń? Najbardziej prawdopodobną odpowiedzią zdaje się być oczywiście wyolbrzymiony lęk przed możliwymi powikłaniami, które mogłyby pogorszyć sytuację lub doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Warto zatem rozmawiać szczerze ze swoim lekarzem prowadzącym – nie tylko o objawach i dolegliwościach, ale także o obawach związanych z proponowanym leczeniem. Pozwala to na uzyskanie rzetelnych informacji, odpowiedzi na nurtujące pytania oraz na rozwianie obaw spowodowanych często niezrozumieniem procedury lub zasłyszanymi gdzieś nieprawdziwymi informacjami.

Nie bójmy się zabiegu

Warto więc zaznaczyć, że usunięcie zaćmy jest zabiegiem łatwym i bezpiecznym. Co prawda wymaga uzbrojenia się w cierpliwość z powodu długich kolejek oczekujących, jednak czas jego wykonania jest bardzo krótki. Jak każdy zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko, jednak przewidywana lepsza jakość życia z pewnością powinna przewyższyć obawy o możliwe powikłania. Przestrzeganie zaleceń lekarskich i dbanie o siebie powinno zminimalizować ryzyko wystąpienia jakichkolwiek niekorzystnych następstw.

Czas podjąć decyzje

Czy warto zatem zdecydować się na usunięcie zaćmy? Z pewnością tak, jeżeli choroba postępuje i pogarsza jakość życia. Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów i jego nieprawidłowe funkcjonowanie utrudnia codzienne życie i jest bardzo uciążliwe. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na ten zabieg, najczęściej z bardzo dobrym skutkiem. Warto więc podjąć to niewielkie ryzyko, bo jest bardzo wiele do zyskania.