Oświetlenie drogowe – normy i zalecenia

Oświetlenie drogowe – normy i zalecenia

Wielu osobom, które nie zajmują się montowaniem oświetlenia drogowego, wydaje się to prostą sprawą. Jednak pozory, jak powszechnie wiadomo mylą i montaż tego typu oświetlenia wcale nie jest łatwy. Ludzie, którzy na zlecenie miast, gmin i innych samorządów podejmują się tego zadania, muszą zwrócić uwagę na wiele czynników. Jakie są normy i zalecenia, jeśli chodzi o oświetlenie drogowehttps://renovis.pl/oferta/ciagi-komunikacyjne/drogi/? Więcej w dalszej częściej tekstu.

Nie wystarczy samo zamontowanie oświetlenia, aby jakoś oświetlić drogę. Trzeba to zrobić w taki sposób, aby droga była oświetlona jak najlepiej. W końcu kierowcy podróżujący nocą za pomocą samochodu, szczególnie w terenie zabudowanym, muszą mieć zapewnioną jak najlepszą widoczność. Oczywiści,e także i piesi, dzięki oświetleniu drogowemu będą czuli się o wiele bezpieczniej podczas powrotów do domu. Właśnie dlatego oświetlenie drogi nie powinno być wykonywane byle sposobem, aby jakoś tę drogę oświetlało. Oświetlenie drogowe musi spełniać szereg norm i wymagań, aby mogło zostać zamontowane przy drodze.

Jakie normy i wymagania musi spełniać oświetlenie drogowe?

Wspomnianych norm i wymagań, które stawiane są przed oświetleniem drogowym, jest całe mnóstwo. Obejmują one szeroki zakres aspektów. Co więcej aspekty te dotyczą zupełnie odmiennych kwestii. Podkreślić trzeba, że każdy z tych aspektów jest w praktyce tak samo ważny, aby oświetlenie drogowe działało sprawnie i oczywiście jak najlepiej wywiązywało się ze swojej roli. Zatem jakich aspektów dotyczą normy i wymagania względem oświetlenia drogowego?

Pierwszym z nich jest chociażby aspekt ekonomiczny. Wydawać się może, że wymienianie go jako pierwszego nie jest w porządku. To pogląd mylący, bowiem wdrożenie oświetlenia drogowego na jakimkolwiek odcinku ulicy powinno być ekonomicznie. Pod tym pojęciem kryje się efektywne wykorzystanie środków pieniężnych na montaż oświetlenia. Najprościej mówiąc chodzi o to, aby w zaplanowanym budżecie jak najlepiej zadbać o jakość oświetlenia, jak i jego wytrzymałość. Oświetlenie drogowe powinno dokładnie oświetlać ulicę i być odporne na częste awarie. Tego chyba nie trzeba nikomu już szerzej tłumaczyć.

Kolejnym, niezmiernie ważnym aspektem w wymogach względem oświetlania ulic jest kwestia ochrony środowiska. Konieczne jest przeanalizowanie wszystkich negatywnych oraz pozytywnych skutków wpływu zainstalowanego oświetlenia drogowego zarówno na ludzi, jak i przyrodę. Wpływ na przyrodę będzie miał znaczenie w szczególności na ulicach wiejskich.

Poza tymi aspektami liczy się także kolejny, który dotyczy dokładnych obliczeń parametrów oświetlenia. Parametry te muszą mieścić się w specjalnie opracowanych normach PN-EN. Wspomniane obliczenia dotyczą m.in. poziomu luminancji, tzw. olśnienia czy poziomu oświetlenia bezpośredniego otoczenia. Co ciekawe normy stawiają także wymagania względem opraw na żarówki. Okazuje się, że nawet dobór odpowiednich opraw ma znaczenie przy instalacji oświetlenia drogowego.

Tyle wymogów, ale nie bez przyczyny. Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Lampy drogowe nie służą do zdobienia ulicznego krajobrazu. Ich zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. I właśnie dlatego stawiane są przed nimi wymagania i zalecenia, według których powinny być montowane. Owszem wymogów tych jest sporo, a niektóre są bardzo drobiazgowe. Jednak bezpieczeństwo jest tak ważną kwestią w naszym życiu, że wymogi te nie powinny nikogo dziwić. Powinny raczej cieszyć, że dzięki nim bezpieczeństwo na naszych drogach się zwiększa. Bo oświetlenie instalowane tylko według tych zaleceń jest naprawdę skuteczne. Czyli takie, jakie być powinno.