Plac zabaw z nakrętek: nowa akcja

Plastikowe nakrętki znajdują się na wszystkich napojach w butelkach. Rocznie produkuje się ich miliony na całym świecie. Po jednokrotnym użyciu są wyrzucane i zalegają jako śmieci. Ostatnio coraz modniejsze staje się na szczęście ich zbieranie po to, by mogły być przetworzone lub przysłużyć się dobremu celowi. Okazuje się, że mogą z tego wyniknąć całkiem duże przedsięwzięcia. Dzieje się już tak nawet w Polsce. Do tego korzyści z takich akcji czerpią przede wszystkim dzieci.

Nie tylko wyidealizowany pomysł

Plac zabaw z nakrętek. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak taki istnieje! Jest to miejsce stworzone specjalne dla najmłodszych, w którym sprzęty stworzone są z przetworzonych odpadów jakimi są właśnie plastikowe nakrętki do butelek. Stało się tak, kiedy w jednym z polskich miast wynikła inicjatywa zbierania nakrętek z przeznaczeniem wyłącznie na ten cel. Nakrętki zbierali zarówno dorośli, jak i uczniowie ze wszystkich okolicznych szkół. Swoją porcję nakrętek dołożył także wykonawca zabawek. I tak, z około 750 tysięcy przetopionych nakrętek, wykonano plastikowe elementy placu zabaw. Dzieci mogą teraz korzystać ze zjeżdżalni, czy huśtawek, i innych elementów zabaw, które powstały dzięki pomocy całego miasta. Ważny jest tutaj aspekt ekologiczny – pokazano, że rozdzielanie śmieci i recykling mają bardzo duży sens. Do tego butelki wyrzucone bez nakrętek zajmą mniej miejsca i będą łatwiejsze do utylizacji.

Akcja ogolnopolska

Warto więc wprowadzać takie pomysły na terenie całej Polski. Przysłużą się one zarówno korzystającym z placu zabaw dzieciom, ale i dorosłym, którzy przestaną być otaczani ze wszystkich stron śmieciami. Należy dbać o nasze środowisko, by było czyste i służyło nam wszystkim najdłużej jak się da. Jeszcze jednym plusem, jaki niesie ze sobą
plac zabaw z nakrętek, jest pokazanie dzieciom, jak dużo można zrobić kiedy zjednoczy się siły. Przekonają się one, że obywatelskie inicjatywy mogą przynieść duże korzyści. Wtedy też nauczą się, że warto angażować się w życie własnej społeczności.