Projekt wymarzonej łazienki – na jakie wyposażenie łazienek postawić?

Łazienka to bez wątpienia jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Współczesne łazienki często nazywane są pokojami kąpielowymi, ponieważ zachwycają zarówno sporą przestrzenią, jak i luksusowym wystrojem, oraz funkcjonalnością. I choć nie każdy może pozwolić sobie na urządzenie takiego pokoju kąpielowego, jeżeli tylko przestrzeń w domu na to pozwala, warto to zrobić. Dlatego też ważne jest, by wybrać dobre wyposażenie łazienek – http://dagmaplytki.pl/index.php?id=blog&post=wyposazenie-lazienek. Jednak od początku: jak zaprojektować swoją wymarzoną łazienkę, na co zwrócić uwagę aranżując to miejsce.

Projekt wymarzonej łazienki

Wiele osób korzysta z pomocy profesjonalnych architektów wnętrz oraz dekoratorów, którzy wspierają w funkcjonalnym zaaranżowaniu przestrzeni, pomagają dobrać wyposażenie łazienek, wspierają w procesie wykonywania projektu przez fachowców. Świetnie wykonana łazienka obronie się przez wiele lat, a my nie będziemy myśleli o jej remontowaniu czy wygodniejszym zaadaptowania po kilku latach. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielne zaprojektowanie swojej łazienki, z pewnością jest kilka ważnych etapów tej pracy.

Wykończenie ścian i podłog

Dla wyglądu łazienki kluczowe znaczenie mają ściany i podłoga, a dokładnie sposób w który zostaną wykończone. Dawniej nie wyobrażano sobie łazienki bez glazury. Obecnie jest wiele innych rozwiązań, przystosowanych do specyficznych warunków jakie panują w łazience. Ściany możemy wyłożyć na przykład wodoodporną tapetą, która została przystosowana do użytkowania w wilgotnym i parnym miejscu. Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z możliwości takiego rozwiązania. Podłogę możemy wyłożyć drewnem, również przystosowanym do stosowania w łazience. Decydując się na glazurę, możemy wybrać szalenie modne płytki przypominające swoim wyglądem prawdziwy marmur, na przykład płytki Callacta. Marmur to obecnie jeden z najmodniejszych kamieni stosowanych w wykańczaniu wnętrz, prezentuje się naprawdę pięknie.

Wyposażenie łazienek

Wyposażenie łazienki to kolejny etap urządzenia tego wnętrza. Jeżeli zdecydujemy się, Które rozwiązanie nam odpowiada, wybierając pomiędzy wanną a prysznicem, największy dylemat związany z funkcjonalnością łazienki zostanie rozwiązany. Oczywiście idealnie byłoby móc mieć I wannę i prysznic, często jednak to rozwiązanie nie wchodzi w grę z powodu zbyt małego metrażu tego pomieszczenia. W łazience musimy również zmieścić sedes, najlepiej wybrać ten podwieszany ze spłuczką montowaną w ścianie. Jeżeli tylko przestrzeń na to pozwoli, warto w łazience zamontować również bidet. Ważnym miejscem, które warto zaaranżować z rozwagą, jest umywalka i jej okolice. Warto wybrać tak dużą umywalkę jak tylko można, bo to bardzo wygodne rozwiązanie na przykład do kąpania małych dzieci. Mała umywalka jest zdecydowanie mniej praktyczna. Wygodna szafka pod umywalkę to kolejny ważny punkt programu. Wybierzmy taką, która pomieści sporo łazienkowych rzeczy i akcesoriów. Im więcej uda nam się schować do szafek, tym schludniej będzie wyglądało to pomieszczenie. Łazienki z reguły nie są dużej wielkości, nadmiar przedmiotów trzymanych na wierzchu bardzo je zagraca, wprowadzając wrażenie chaosu i bałaganu.

Sprytne przechowywanie łazienkowych drobiazgów

Jak wspomniano wyżej, nadmiar rzeczy trzymanych na wierzchu, to częsty bałagan i chaos, problemy ze zlokalizowaniem różnych drobiazgów, często trzymanych w łazience. Warto sprytnie zaaranżować sobie miejsca do przechowywania rzeczy, oraz segregować je w jakiś przemyślany sposób. Świetnie sprawdzają się różnego typu nieduże koszyczki, w których można trzymać kosmetyki i różne akcesoria, na przykład waciki, patyczki kosmetyczne, czy inne niezbędne rzeczy. Organizacja łazienki ma duże znaczenie, gdyż wykonujemy tam makijaż, szykujemy się do pracy. Warto zadbać o to, aby każdy członek rodziny mógł wygodnie korzystać z tego miejsca. Zwykle jedna nieduża szafka w łazience nie pomieści wszystkich rzeczy, dlatego warto szukać dodatkowych rozwiązań.

Łazienkowe tekstylia

Wyposażenie łazienek to również tekstylia, czyli to co wszystkie panie domu lubią najbardziej. Puszyste i mięciutkie ręczniki, miłe w dotyku szlafroki, to tylko część tekstylnego wyposażenia pokoju kąpielowego. Można przechowywać je z powodzeniem w łazience, dzięki czemu to zwolnimy miejsce w szafie z ubraniami, jednocześnie ułatwiły dostęp do czystych ręczników wszystkim domownikom. Do przechowywania wspomnianych ręczników świetnie sprawdzają się duże kosze wiklinowe, w których trzymamy je zwinięte w rulonik. W łazience musi się znaleźć również miejsce na kosz na pranie. Większa rodzina tym potrzebny większy kosz lub nawet dwa. Jeżeli brakuje miejsca, można poprosić każdego z członków rodziny o trzymanie małego kosza w swoim pokoju, i przynoszenie brudnych rzeczy tuż przed praniem. Na koniec warto wspomnieć o tym, że łazienka to miejsce relaksu i wyciszenia, dlatego drobne akcenty w postaci świeczek czy kwiatów, dodadzą tak pożądanego charakteru w stylu SPA.