Projektowanie mieszkania – szklane drzwi przesuwne

Projektowanie mieszkania – szklane drzwi przesuwne

Urządzanie mieszkania jest to jedna z najbardziej istotnych spraw, jaką wykonujemy po zakupieniu lub po generalnym remoncie. Zazwyczaj sprawa ta bardzo nas pochłania, ale bardzo wiele osób zwraca uwagę głównie nie na to, co trzeba. Sprawą tą jest wystrój. Możliwych stylizacji oraz koncepcji wystroju jest naprawdę dużo, dlatego nie dziwi, że wiele osób dużą część czasu spędzają właśnie na wyborze odpowiedniego wystroju. Ale jest rzecz zdecydowanie ważniejsza. Tą rzeczą jest ergonomia oraz funkcjonalność naszego mieszkania.

Szklane drzwi przesuwne podstawą ergonomicznego urządzenia mieszkania

Ergonomia naszego mieszkania może dotyczyć rzeczy małych i z pozoru nieistotnych, takich jak na przykład rodzaj użytych szafek, ale może również dotyczyć spraw bardziej istotnych do tych bardziej istotnych spraw, należą drzwi.

Warto jest zwrócić uwagę, że im mniejsze posiadamy mieszkanie lub inaczej im mniejszy metraż przypada na jedną osobę w naszym mieszkaniu, tym kwestia ergonomii staje się bardziej istotna. Jeśli mieszkanie będzie mało ergonomiczne to nawet jeżeli będzie najlepiej wystylizowane, nie będzie się nam w nim mieszkało dobrze oraz wygodnie. Dlaczego akurat szklane drzwi przesuwnehttp://esglas.pl/szklane-drzwi-przesuwne-dlaczego-warto-je-wybrac/ – zaliczamy do jednej z najważniejszych spraw?

Drzwi przesuwne

Oczywiście, jeśli chcemy zamontować w naszym mieszkaniu drzwi przesuwne, to nie muszą one być koniecznie szklane, chociaż szkło jak później zostanie wykazane, jest zdecydowanie najlepszym materiałem na drzwi przesuwne. Drzwi przesuwne jako pierwsi zaczęli stosować Japończycy. Japończycy są mistrzami w ergonomicznym projektowaniu mieszkań, głównie z tego powodu, że większość japońskich domów jest niezwykle mała. Jest to również przyczyną i powodem, dlaczego to właśnie Japończycy są mistrzami w jak najbardziej efektywnym wykorzystaniu wnętrza.

Wyobraźmy sobie małe mieszkanie, w którym mamy 2 lub 3 pokoje, kuchnię i łazienkę, a w każdym z tych pomieszczeń mamy drzwi skrzydłowe, które otwierają się na zewnątrz lub do wewnątrz. Doskonałym przykładem są często mieszkania budowane jeszcze w okresie PRL, w których to właśnie tego typu rozwiązanie było stosowane. Efekt był taki, że często, żeby wyjść z jednego pokoju do drugiego trzeba było za każdym razem otwierać i zamykać za sobą drzwi, natomiast jeśli drzwi pozostawały pootwierane, mogły całkowicie wręcz zagrać przejście. Drzwi przesuwne jak każdy z nas może sobie łatwo wyobrazić, niwelują ten problem. Powodują, że w naszym mieszkaniu mamy więcej miejsca fizycznie, ale również i wzrokowo nasze mieszkanie wydaje się dużo bardziej obszerne.

Jakie zalety ma szkło odniesieniu do drzwi przesuwnych?

Szklane drzwi przesuwne są rozwinięciem koncepcji drzwi przesuwnych. Przede wszystkim stosując drzwi szklane poprawiamy:

– estetykę,
– oświetlenie,
– energooszczędność mieszkania.

Drzwi szklane powinniśmy stosować przede wszystkim w mieszkaniach, które są ciemne. Warstwa szkła przepuszczając sporą część światła, powoduje doświetlenie sąsiednich pomieszczeń. Zasada ta jest najbardziej stosowalna w przypadku światła naturalnego, ale stosując również oświetlenie sztuczne, możemy zmniejszyć ilość używanych źródeł, co przekłada się głównie na zmniejszone zużycie energii elektrycznej.

Estetyka szklanych drzwi przesuwnych

Większość z nas kojarzy szklane drzwi przesuwne z biurowców. Mają one postać transparentnej tafli szkła. Mając takie wyobrażenie, nie znajdujemy zastosowania takich drzwi w naszym domu. Na szczęście szkło obecnie można modyfikować i obrabiać w taki sposób, że szklane drzwi przesuwne możemy zamontować na przykład w łazience lub sypialni, czyli w pomieszczeniach, które mają zapewnić maksimum prywatności. Szkło do takich zastosowań poddaje się na przykład barwieniu oraz piaskowaniu. Obróbka taka nie tylko pozbawia surowiec cech całkowitej transparentności, ale można za ich pomocą sprawić, że nasze drzwi zamienią się w małe dzieło sztuki, dzięki temu, że wypiaskujemy na tafli naszych drzwi niemal wierne odzwierciedlenie pejzażu lub innego rodzaju grafikę. Jest to nieocenione również, kiedy wybieramy stylizację naszego mieszkania.