Strona mobilna kontra responsywna – która opcja lepsza?

Strona mobilna kontra responsywna – która opcja lepsza?

Dziś smartfony mają przewagę nad komputerami. W tych małych urządzeniach możemy sprawdzić wszystko- mamy możliwość surfowania po necie, słuchania muzyki, oglądania filmików na YouTubie czy korzystania z innych aplikacji, w tym z popularnych komunikatorów, takich jak Messenger czy WhatsApp.

Smartfony odgrywają też sporą rolę w biznesie, coraz więcej Polaków przegląda strony interesujących ich firm właśnie na przenośnych urządzeniach. Dlatego, by zdobyć potencjalnego klienta, warto mieć witrynę w takiej wersji, co gwarantują nam strony mobilne i responsywne. Która opcja jest lepsza?

Dowiesz się tego z naszego artykułu lub tekstu: http://site-call.pl/strona-responsywna-lub-mobilna-ktora-lepsza/

Zacznijmy od podstaw, czyli definicje strony mobilnej i responsywnej

Strona mobilna dedykowana jest wyłącznie na urządzenia przenośne, przede wszystkim na smartfony i tablety. Prosto mówiąc, to „okrojona” wersja tradycyjnych witryn internetowych, w których zarówno grafika, jak i zawartość mobilnych stron jest uboższa od pierwowzoru. Wersja mobilna ma inny adres od tej, która przeznaczona jest na komputery.

Z kolei strona responsywna to taka, której grafika oraz zawartość są automatycznie dostosowywane do urządzeń mobilnych i ich rozdzielczości. Ta wersja ma taki sam adres, jak strona, którą przeglądamy na ekranie komputera czy laptopa i sama wykrywa, na czym jest wyświetlana, dzięki czemu może dopasować się do potrzeb użytkownika.

Która opcja będzie lepsza?

Skoro już wiesz, czym jest strona mobilna i responsywna, to teraz odpowiemy na najważniejsze pytanie: która opcja będzie lepsza? I… tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy od tego, czego oczekujesz i czy masz już własną stronę internetową, czy też nie.

Jeśli masz już stronę internetową, a Twoja grupa docelowa to użytkownicy korzystający głównie z urządzeń mobilnych, to dobrym rozwiązaniem będzie strona mobilna. W ten sposób nie będziesz musiał przerabiać wersji desktopowej, a przy tym zyskasz witrynę dopasowaną do odbiorców.

W sytuacji, w której zamierzasz dopiero założyć serwis, od razu lepiej jest zainwestować w responsywną stronę. Co prawda, cena będzie wyższa, ale za to zyskasz witrynę stworzoną zgodnie z wytycznymi SEO. Łatwiej jest pozycjonować jedną stronę niż dwie, które mają takie same treści.

Zalety i wady obu wersji witryn

Na sam koniec przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie zalet i wad obu wersji witryn internetowych. Może takie wyliczenie plusów oraz minusów pozwoli Ci podjąć decyzję, jeśli nadal nie wiesz, którą opcję wybrać.

Strona mobilna:

Zalety:
Największą zaletą strony mobilnej jest czas ładowania. Dzięki temu, że jest to okrojona wersja, a co za tym idzie, zawiera mniej elementów, bez problemu ładuje się na urządzeniach przenośnych. To ważne dla wielu klientów- nie każdy odbiorca cierpliwie poczeka, aż strona się załaduje.

Wady:
Niestety, strona mobilna wiąże się z prowadzeniem dwóch CMS (Content Manager System). Oznacza to, że jeśli aktualizujesz coś na stronie lub dodajesz najnowszy wpis na bloga, to musisz to zrobić w obu miejscach. Dwa adresy trudniej też wypozycjonować, więc jeśli chcesz inwestować w SEO, zastanów się, czy ta wersja będzie dobrą opcją dla Twojej firmy.

Strona responsywna:

Zalety:
Automatycznie dostosowuje się do każdego typu urządzeń, a dzięki temu, że masz jeden CMS, nie musisz tracić czasu na aktualizowanie dwóch stron. Strona responsywna jest też przyjaźniejsza dla SEO- łatwiej jest wypozycjonować jedną witrynę niż dwie o różnych adresach i jednolitą treścią.

Wady:
Ta wersja witryny dłużej ładuje się niż mobilna.