Uniwersytet każdego malucha czyli kilka słów o placu zabaw

Plac zabaw jest coraz częściej określany przez pedagogów oraz psychologów mianem szkoły dla dziecka. Jest to miejsce, w którym dziecko może się nie tylko pobawić, ale również rozwijać pod względem fizycznym, a i także społecznym. Sprawdź, jakie dobroczynny wpływ ma plac zabaw na twoje dziecko.

Lista zalet

Lista zalet placów zabaw jest naprawdę długa. Plac zabaw wpływa przede wszystkim korzystnie na organizm dziecka. Nawet niepozorne urządzenie, jakim jest huśtawka, ma dobry wpływ na nasze pociechy. Tory przeszkód uczą nasze dzieci zmysłu równowagi, pozwalają im nabrać siły i koordynują ich ruchy. Przede wszystkim drabinki świetnie oddziałują na dzieci. Dzięki konieczności wykonywania naprzemiennych ruchów rąk i nóg obie półkule mózgu zaczynają lepiej pracować. Z kolei, tak lubiana przez dzieci karuzela, ma za zadanie pomóc im utrzymać równowagę, a rozkręcenie karuzeli wymaga od naszych pociech włożenia w ruch siły, dzięki czemu wzmacniają się i, przy okazji, uczą się panowania nad własnymi ruchami. Ponadto wcześniej wspomniana przeze mnie huśtawka także ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynuje ruchy dzieci oraz wzmacnia siłę mięśni nóg, tułowia i ramion. Nawet z pozoru zwykła piaskownica pomaga naszym dzieciom. Stawianie babek doskonali precyzję maluchów oraz doskonali ich koordynację ruchową. Nie zapominajmy również o tym, że zabawa odbywa się na świeżym powietrzu, dzięki czemu dzieci się dotleniają, a ich organizm lepiej pracuje.

Uniwersytet maluchów

Jednak plac zabaw nie tylko pomaga dzieciom rozwijać funkcje motoryczne, ale również i społeczne. To właśnie tam nasze pociechy uczą się, jak nawiązywać relacje z drugim człowiekiem oraz są poddawane różnym próbom. Także podczas zabawy wytwarzają się w nich cechy, które przydadzą im się w przyszłości. Na przykład, kiedy dziecko stoi w kolejce do zjeżdżalni, uczy się ono cierpliwości oraz współpracy z innymi osobami. Podczas zabawy w piaskownicy dziecko zdobywa umiejętność dzielenia się z innymi, a podczas zabaw z innymi dziećmi rodzice mogą zauważyć, czy ich pociecha ma predyspozycje do bycia liderem czy też będzie raczej osobą, która pozwala innym przejąć inicjatywę. Jak widać kolorowy plac zabaw bardzo korzystnie wpływa na wszystkie dzieci. Jednak nie zapominajmy o tym, że plac zabaw to nie tylko miejsce, gdzie pociechy mogą się rozwijać, ale jest to dla nich możliwość do zabawy z koleżankami i kolegami bądź też z rodzicami.